The Million Hope

kliknij aby powiększyć

Data budowy: 1972

Data zatonięcia: 1996
Długość: 175m (570ft

Lokalizacja: Nabq Reef, Straits of Tiran, Egypt.
Głębokość: surface to 22m
 

View wreck location using Google Earth

 

The Million Hope został zbudowany w Japonii. Ten masowiec o wyporności 26 181 ton i wymiarach 174m x 24m i o zanurzeniu 10 m miał 5 ładowni. Dwa sześciocylindrowe silniki diesla osiągały moc 11 600 koni mechanicznych rozpędzając statek do 17 węzłów.

W lipcu 1996 roku ledwo co kupiony 6 tygodni wcześniej The Million Hope przez  cypryjskiego armatora Aksonas Shipping Co Ltd of Limassol za 1, 36 milonów funtów uderzył w rafę. Wiózł wtedy ładunek 26 tyś ton fosfatów i płynął z portu Akaba na Tajwan. Wczesnym rakiem 20 lipca zbliżał się do raf Tiran gdy wybuchł pożar na pokładzie statku. Statek pozbawiony kontroli i sterowności uderzył w rafę Nabq na zachodnim wybrzeżu zatoki Akaba 7 mil na północ od Sharm El Sheik. Ogień spustoszył statek i ostatecznie wygasł. Ropa ze statku groziła skażeniem rafy. Na szczęście wyciek był mały i po kilku dniach ustał. 


kliknij aby powiększyć
Widok z 1996 roku

Wrak zniszczył duży obszar rafy a także inny wrak który rozbił się dokładnie  w tym samym miejscu. Część ładunku ze statku została odzyskana a częśc przedostała się na rafę. W związku z zanieczyszczeniem rafy zaczeła ona porastać glonami. Wydaje się że Gordon reef już nigdy nie powróci do stanu pierwotnego.

 

kliknij aby powiększyć

Wrak dzisiaj


W 2007 roku rdza dość mocno naruszyła część wystającą nad wodę a wrak się cały czas rozpada. Najgłębsza część wraku leży na głębokości 25 metrów I sięga do powierzchni. Wrak stoi prosto i można zwiedzać jego rufę i kadłub. Występuje tu lekki prąd który przyciąga ciekawe ryby.

Większość wraku Hey Daroma, który rozbił się wcześniej w tym samym miejscu spoczywa pod kadłubem The Million Hope. Jednak jego silnik, I inne części można również spotkać podczas nurkowania w tym miejscu. 

 

VIDEO