Brother's Islands

kliknij aby powiększyć
kliknij aby powiększyć

 

Sześćdziesiąt kilometrów od egipskiego lądu, na otwartym morzu, leżą samotne i tajemnicze Wyspy Braci - Brothers Islands. Wielu nurków, którzy odwiedzili te dwie koralowe wysepki wyrastające z głębin Morza Czerwonego twierdzi, że należą one do ścisłej czołówki światowych miejsc nurkowych. Podkreślają wspaniały stan rafy koralowej zamieszkałej przez dziesiątki gatunków ryb i bezkręgowców oraz ekscytujące warunki nurkowania prowadzonego zazwyczaj w silnych prądach omywających pionowe ściany „Brothersów”. Trzeba wiedzieć, że Wyspy Braci, to jedno z tych miejsc nurkowych w Egipcie, gdzie mamy największe szanse na spotkanie - oko w oko - z przedstawicielami kilku gatunków rekinów: rekinami białopłetwymi, rekinami młotami, kosogonami, rekinami jedwabistymi i szarymi rekinami rafowymi. Na porządku dziennym są również spotkania z murenami, wielkimi strzępielami rafowymi i żółwiami. Usatysfakcjonowani będą również płetwonurkowie, których pasjonuje nurkowanie na wrakach. Przy zachodnim brzegu Wielkiego Brata spoczywa wrak 75-metrowego transportowca „Aida”, który zatonął w 1957 roku po zderzeniu ze ścianą wyspy. Jego dziobowa część spoczywa na koronie rafy, a reszta statku zsunęła się do podstawy ściany. Nurkowanie na nim rozpoczyna się na głębokości 27 metrów. Po blisko pięćdziesięciu latach pod wodą, "Aida" stała się częścią rafy na której spoczywa, jednak kształt i szczegóły kadłuba są cały czas doskonale zachowane. Wrak porastają przepiękne korale miękkie i twarde we wszystkich możliwych barwach, a w zakamarkach nadbudówek i ładowni można spotkać czerwone strzępiele rafowe.

kliknij aby powiększyć

Wrak porastają przepiękne korale miękkie i twarde we wszystkich możliwych barwach, a w zakamarkach nadbudówek i ładowni można spotkać czerwone strzępiele rafowe. Drugi z wraków, „Numidia”, spoczywa przy północno-zachodnim krańcu wyspy. Jest to potężny 137-metrowy brytyjski transportowiec, który osiadł na rafie w roku 1901. Szczątki uszkodzonej części dziobowej, wbite w rafę koralową można znaleźć już na głębokości 8 m, jednak główna część kadłuba rozpoczyna się na głębokości około 20 metrach i opada do 80 metrów. Ponieważ wrak leży idealnie na stępce, dokładnie na północnym cyplu wyspy, często omywają go silne prądy, przyciągające duże zwierzęta pelagiczne, w tym rekiny krążące wokół sterczącego w toni masztu. Wrak porastają gęsto twarde i miękkie korale, zamieszkują go całe ławice ryb. Często spotkać tu można duże strzępiele i stada tuńczyków.

Atrakcją pobytu przy brzegu Dużego Brata będzie również wizyta w XIX-wiecznej latarni morskiej zbudowanej przez Anglików. Po wspięciu się na szczyt latarni i wykonaniu pamiątkowych zdjęć z widokiem na Małego Brata można wypalić fajkę wodną w towarzystwie latarników i kupić koszulkę. Po nurkowaniach przy Dużym Bracie, warto popłynąć do położonego 2 km na południe Małego Brata. Jego bujnie porośnięta koralami zachodnia ściana wygląda niczym barwny ogród, a nurkowanie wzdłuż ściany wschodniej daje okazję zobaczenia szeregów potężnych gorgonii, wśród których uwijają się ławice ryb. Poranne nurkowania na północnym plateau pozwalają podziwiać rekiny szare i jedwabiste patrolujące przedpole rafy.

Wraki:

Numidia

Aida