Jolanda

kliknij aby powiększyć
Zdjęcie: Zroione w 1983 roku przez Petera Collingsa i Lawsona Wooda gdy wrak jeszcze pozostawał na szczycie rafy Ras Mohamad.

Data budowy:

Data zatonięcia: 1981
Długość: 72m (236ft)
Miejsce zatonięcia: Ras Mohammed, Egypt.
Głęokość: 10m to 200m

View wreck location using Google Earth.

 

Jolanda była własnością Sea Brother Marine Ship Co. Był to cypryjski armator.

 

Ostatnia podróż

 

Jolanda płynęła z Pireusu do Aqaby z ładunkiem armatury, w którym znajdowały się między innymi, sedesy, wanny, umywalki oraz jedno BMW 320, które prawdopodobnie należało do kapitana.

Podczas silnego sztormu 1 marca 1981 roku statek zahaczył o jeden z południowych szczytów rafy półwyspu Ras Mohamed. Po czterech dniach nabierania wody statek zaczął się przewracać na lewą burtę i tonąć. Jego rufa zawisła nad ścianą opadającą w głębiny. W tej pozycji wrak pozostawał do 1985 roku gdy nagle zaczał się obracać do góry stępką i zsunął się w głębinę. Jedynym śladem po wraku jest jego porozrzucany ładunek na dnie. 

 

kliknij aby powiększyć

Wrak dzisiaj


Wrak został ponownie zlokalizowany w 2005 roku. Leży pomiędzy 145 a 200 metrem u podnóża rafy. Dlatego też jest dostępny dla na prawdę niewielu płetwonurków. Dla większości pozostało tylko wspomnienie przy oglądaniu jego ładunku rozrzuconego u szczytu rafy. Ładunek jest rozrzucony pomiędzy 10 a 30 metrem. W 2005 roku, Leigh Cunningham odkrył na nowo to co pozostało po wraku. Schodząc na głębokość 145 metrów ustalił, że wrak, po sztormie w 1985 roku osunął się na tę głębokość. Jest on podzielony na dwie części. Dziób rozciąga się od 145 do 160 metrów i leży pod kątem 45 st. Jest prawie cały zasypany w piasku. Pozostała częśc wraku, prawdopodobnie odłamała się od części dziobowej i osumeła się poniżej głębokości 170 metrów. Cunningham, nie miał pewności, że to co odkrył na pewno jest wrakiem Jolandy. Miał trudności z jednoznaczną identyfikacją. Jednak wszystko na to wskazuje, że są to pozostałości Jolandy gdyż nie ma żadnych informacji by jakikolwiek inny wrak zatonął na tej lokacji. Wzdłuż trasy jaką osuwał się wrak można na głębokościach od 60 do 80 metrówe spotkać kilka kontenerów z ładunkiem statku. 

 

VIDEO