Lara

kliknij aby powiększyć

Data budowy: 1956 (Germany)
Data zatonięcia: 1981
Wymiary: not known

Wyporność: 4752
Lokalizacja: Jackson Reef, Straits of Tiran, Egypt.
Głęokość: 40m to 60m

View wreck location using Google Earth

 

Lara była 4752 tonowym cypryjskim frachtowcem wybudowanym w Kiloni w Kieler Howaldtswerke AG w 1956 roku i otrzymała nazwę Nopal. Kilkakrotnie zmieniała włacicieli i nazwy. Krohn Trader' w 1974, 'Aghios Lefteris' w 1978, 'Crest Lion' w 1978 I ostatecznie 'Lara' w 1979.


Ostatnia podróż


W grudniu 1981 roku Lara płynęła z Akaby i nieszczęśliwie wpłynęła w północną część rafy Jackson. Zderzenie musiało mieć miejsce przy dużej prędkości bo statek praktycznie cały wpłynął na rafę i na niej osiadł.  Podczas prowadzonego śledztwa powstało podejrzenie, że kolizja była zaplanowana w celu wyłudzenia odszkodowania, gdyż ilość paliwa w statku (na początku jego podróży) była tak mała że wystarczyła praktycznie tylko na dopłynięcie do Jackson reef.


kliknij aby powiększyć

Wrak dzisiaj


Przez wiele lat wrak spoczywał na szczycie rafy wystając z wody. Systematycznie był dewastowany przez sztormy i korozje, wskutek czego wiele jego sekcji zapadało się lub opadało z rafy w głębinę. Obecnie z wraku pozostał tylko szkielet. Jego szczątki tworzą na stoku rafy całkiem ciekawe rumowisko z wieloma ciekawymi elementami pokrytymi koralowcami. Na głębokości 48 metrów leży maszt pokryty olbrzymimi miękkimi koralami.

Pływając pomiędzy różnymi sekcjami statku, które w mniejszym lub większym stopniu zostały zniszczone możemy dostrzec wiele ciekawych elementów statku, wpływać w różne zakamarki i oglądać grę stali, korali i ryb zasiedlających to wrakowisko.

Również szczyt rafy z wrakiem, na koniec nurkowania da nam wiele ciekawych doznań.

 

VIDEO