Alaska

kliknij aby powiększyć

Data budowy: 1959 r.
Data zatonięcia: not known
Wymiary: not known

Wyporność: 928 ton

Napęd: 8 cylindrowy silnik diesla. 1700 KM
Lokalizacja: Sha'ab Ali, Egypt.
Głębokość: surface to 10m

View wreck location using Google Earth.

 

Wybudowany w 1959 jako Escorpion później zmienił nazwy na kolejno: Lago Negro, Anubis, Reefer Express i finalnie w 1980 na Alaska. Statek był własnością firmy Overseas Reefers Carries Marine. Był to928 tonowy statek towarowy, wyposażony w 8 cylindrowy silnik wysokoprężny, dostarczający 1700 bhp. Był wykorzystywany do dostarczania mięsa do Arabii Saudyjskiej.

 

Ostatnia podróż


Statek wracał z Jeddah (Arabia Saudyjska) do Suezu i kiedy wchodził do zatoki Sueskiej na statku wybuchł pożar. Następnie statek został rozerwany przez eksplozję. Zatonął 10 minut później. 2 członków załogi zaginęło a 9 zostało uratowanych po wielu godzinach spędzonych w wodzie.

 

Wrak dzisiaj


Wrak leży na 10 metrach na zachodniej części rafy  Sha’ab Ali. Z czasem gdy był zaskorupiany przez rafę, trudno go było rozpoznac. Ale napis Alaska jest nadal widoczny.

 

Wrak leży na lewej burcie z kotwicą dalej na swoim miejscu. Maszty i tuby głosowe zachowały się w dobrym stanie. Widać również elementy urządzeń chłodniczych. Przez otwory na bulaje światło rozświetla pozostałości wnętrza wraku. Dzięki małej głębokości nurkowania są łatwe i dają możliwość długiego pobytu pod wodą.