Marsa El Alam

Kurort z pięknymi plażami i malowniczymi rafami, położony w południowej części Egiptu. Stanowi on gratkę zarówno dla amatorów nurkowania, jak i turystów ceniących spokój i relaks. Nazwa Marsa el Alam oznacza „Sławny Port”. Do dnia dzisiejszego wśród stałych mieszkańców tej miejscowości jest wielu rybaków, którzy posiadają tu swoją przystań. Jest to jedno z najbardziej dziewiczych miejsc wypoczynkowych w Egipcie, które kusi turystów nie tylko pięknym wybrzeżem, piaszczystymi plażami, ale przede wszystkim niesamowitym, podwodnym światem, często nienaruszonych w El szonych jeszcze raf koralowych. 

Pasjonaci nurkowania na pewno zachwycą się legendarną rafą Elphinstone, czy też Dolphin House, gdzie istnieje niepowtarzalna możliwość obserwacji podpływających tu delfinów. Ta spokojna miejscowość oddalona jest ok. 260 km na południe od Hurghady i jak dotąd nadal cieszy się kameralną atmosferą, pozbawioną gwaru wielkich miast. Bazę noclegową stanowią przede wszystkim hotele skupione w nadmorskich zatoczkach na północ od centralnej części Marsa el Alam. 

Będąc tu można wybrać się na safari np. do leżącego na południe rezerwatu przyrody Wadi al Gemal, a osoby zainteresowane islamem mogą pojechać na wycieczkę do grobu jednego z mistyków sufizmu – Abu Al Hassan Al Szazli. Marsa el Alam nie posiada co prawda starej, zabytkowej zabudowy, jednak jadąc w kierunku Edfu można zobaczyć ruiny starożytnych kopalń złota czy też świątynię Amona- Re wEl Kanayis. Marsa el Alam to doskonałe miejsce wypoczynkowe dla osób w różnym wieku, gdyż każdy może zaplanować tu sobie urlop według własnych potrzeb i upodobań, wykorzystując przy tym niezwykle bogaty wachlarz udogodnień oferowanych przez miejscowe hotele.

Wraki: