Zabargad i Rocky Island

Zabargad
Zabargad
Rocky Island
Rocky Island

Wyspa Zabargad

Wyspa o powierzchni 4, 5 km2 jest wyspą pochodzenia tektonicznego powstałą w wyniku zderzenia się płyt tektonicznych afrykańskiej i azjatyckiej oraz wyniesienia wyspy ponad poziom morza.  Najwyższy szczyt wyspy to wysokość 235 metrów. Wyspa była odwiedzana już przez starożytnych greków, którzy nazywali ją Topazios. Odkryli oni na niej występowanie rzadkiego minerału – Peridotu.

 

Peridot to bardzo rzadka, szlachetna odmiana Oliwinu - minerału zbudowanego z krzemianu magnezu i żelaza. Czasami bywa nazywany Chryzolitem. Za jego intensywnie zielony kolor odpowiadają domieszki niewielkiej ilości chromu lub niklu. Co ciekawe - Peridot znaleziono w próbkach pyłu kosmicznego z sondy Stardust. Dawniej, ze względu na podobieństwo do Szmaragdu - nazywany był „szmaragdem ubogich”. Hawajczycy - skąd między innymi pochodzi Perydot - uważają, że te piękne zielone kamienie są łzami boga ognia - Pele. Najwyżej ceniona odmiana Perydotu Kaszmirskiego pochodzi z Pakistanu. Wielkość tych kamieni pozwala jubilerom na otrzymywanie ponad 100-karatowych klejnotów.
Nazwa Oliwin pochodzi od charakterystycznej złocistooliwkowej barwy. Pochodzenie nazwy Peridot związane jest albo z arabskim słowem „faridat” czyli „kamień szlachetny”, albo francuskim „peritot” tłumaczonym jako „nieczysty” (ze względu na jego liczne domieszki).

 

Wyspa jest częścią Narodowego parku Elba. Na wyspie występuje 9 gatunków ptaków w tym Sokoła Śniadego (Falco concolor) – gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). Gnieździ się na obszarach leżących od północno-wschodniej Afryki po południowe regiony Zatoki Perskiej. Należy do grupy sokołów o wąskich i długich skrzydłach, kobuzów, a czasem zalicza się go, wraz z innymi spokrewnionymi sokołami, do grupy Hypotriorchis. Niektórzy ornitolodzy uważają za najbliższego krewnego tego ptaka - sokoła skalnego.

 

Roślinność praktycznie nie występuje na wyspie.

 

W latach 50 tych na wyspie odkryto nikiel i był on wydobywany w okresie władzy Nassera.  

Rocky Islands

 

To mała wyspa leżąca kilka kilometrów na południe od wyspy Zabargad. Wyspa wznosi się o kilka mertów nad poziom moża. Praktycznie nie wystepuje na niej życie, oprócz kilku ptaków które ją odwiedzają. Wyspa pochodzenia tekotnicznego powstała w ten sam sposób i w tym samym okresie co Zabargad.