Al. Qaher (HMS Myngs)

Data Budowy: 1943

Data zatonięcia: 1970
Wymiary: 110m (360ft)

Prędkość: 35 węzłów

Wyporność: 1710 ton

Uzbrojenie: działa 4x114mm, 3x40mm, 8 torped
Lokalizacja: Port Berenice, Southern Egipt.
Głębokość: 0- 27m

View wreck location using Google Earth.

 

Wybudowany przez stocznie Vickers-Armstrong w Anglii. Został zwodowany w 1943 roku, jako HMS Myngs (R06). Był niszczycielem klasy „Zambesi”. Brał udział w kampanii norweskiej w czasie drugiej wojny światowej. Zaprojektowano go, jako szybki, Dorze manewrujący niszczyciel łodzi podwodnych.  Osiągał prędkość do 35 węzłów. 

 

W 1955 roku Królewska Marynarka emerytowała kilka niszczycieli klasy Zambesi. Wiele z nich pocięto na złom, ale kilka zostało sprzedanych. Dwa do Egiptu, HMS Myngs stał się Al. Qaher oraz drugi HMS Zenith, który przyjął nazwę Al. Fatha. Dwa inne zostały sprzedane do Izraela (HMS Zealous nazwany Elath i HMS Zodiac nazwany Yaffa).

Al. Qaher służbę bod banderą Egiptu rozpoczął w 1956r. W latach 1969-70 przeszedł modernizację w rosyjskiej stoczni. Portem macierzystym był Port Berenice.

 

Ostatnia podróż

 

W maju 1970r izraelskie myśliwce Mirage zaatakowały Al. Qaher, gdy stał na kotwicy w porcie. Nowo wyposażony niszczyciel dość skutecznie odpierał ataki myśliwców. Został jednak trafiony rakietą SideWinder, która spowodowała pożar na pokładzie. Rozprzestrzeniający się ogień spowodował kilka wewnętrznych eksplozji, które ostatecznie spowodowały poważne uszkodzenia i niszczyciel zatonął.

Niszczyciel osiadł na dużej skale. Jego działa wystają ponad wodę. Rufa wisi nad rafą, tak więc można przepłynąć pod kilem wraku i pod śrubami. Końcówka nurkowania może być przeprowadzona nad pokładem, w części mieszkalnej, czy nad wyrzutniami torped.