Abu Saimma - Saranaka Wreck

Data budowy: nieznana
Data zatonięcia: nieznana
Wymiary: 30m 
Lokalizacja: Mikalawa,, Ras Banas, Egipt.
Głębokość: 30-55m

View wreck location using Google Earth.

współżędne w Google Earth -  23°52'12.96"N  35°49'49.98"E

 

 

Piaszczysta wyspa Mikalawa lub inaczej zwana Saranaka leży na południe od półwyspu Ras Banas i jest doskonałym miejscem na kowiczenie w nocy. Jest to też miejsce wygodne do prowadzenia głębszych nurkowań gdyż zdecydowanie opadające dno daje te możliwości.

O wraku niewiele wiadomo. Wśród lokalnej społeczności można uzyskać informacje, że miał kłopoty z silnikiem i wpłynął do laguny by dokonać naprawy. Podczas manewrów uderzył w rafę i zatonął.

 

Wrak dzisiaj

 

Wrak leży blisko brzegu dziobem w kierunku głębiny. Rufa jest na 30 metrach. Jest na nim trochę sieci. Jedna wije się wokół śruby.  Dziób majestatycznie wystaje ponad dno dając przy czystej wodzie naprawdę majestatyczne widoki. Wrak powoli zaczyna się rozpadać. Istnieje możliwość wpłynięcia do maszynowni i ładowni a także do części mieszkalnej.  Drewno na pokładzie niszczeje i tworzą się dziury, przez które można spojrzeć do środka.

Biorąc pod uwagę głębokość i położenie wraku nurkowie mogą rozpocząć nurkowanie od dziobu i powoli wynurzając się ku rufie podziwiać statek. 

Do wraku można wpłynąć i oglądać jego pozostałości. Dość ciekawie prezentuje się maszynownia. Na wraku jest dość ubogie życie. chyba ze względu na głębokość.