El Arish

kliknij aby powiększyć

Data budowy: 1981 (Norway)
Data zatonięcia: 2003
Długość: 105m (344ft)
Lokalizacja: near Safaga, Egypt.
Głębokość: 12m to 33m

View wreck location using Google Earth.

Ten 105 metrowy prom pasażersko – samochodowy typu RO/RO został zbudowany w 1981 roku w Norwegii. Różni właściciele, wiele razy, zmieniali jego nazwę  aż do ostatniego razu gdy to ostatni właściciel Sayed Nasr Navigation Lines (Kair, Egipt) nazwał go El-Arish.

 

kliknij aby powiększyć

Ostatnia podróż


Statek płynął z Jeddah do Safagi w 2001 roku. Podczas podróży wybuchł groźny pożar w maszynowni. Prom ostatecznie dopłynął do Safagi i tu, niedaleko, zakotwiczył na kilka lat stając się stałym punktem pejzażu. Nagle któregoś dnia zniknął bez śladu.

Odkrywca wielu wraków, Peter Collins, próbował znaleźć wrak. Zawsze prosił skiperów by tam popłynęli, jednak oni zawsze odmawiali mówiąc, że to grozi aresztowaniem i nie ujawniali lokalizacji wraku. Ostatecznie znalazł się jeden, który go zawiózł. Wrak nie było trudno odkryć gdyż jego najpłytsza część spoczywa na 12 metrach. Wrak był wielce atrakcyjny, gdyż całe wyposażenie wraku pozostało na miejscu i oparło się poszukiwaczom złomu i artefaktów. 

 

kliknij aby powiększyć
photo by Udo Kefrig

Wrak dzisiaj


Wrak leży na boku na  głębokości 30 metrów. Jest praktycznie nienaruszony. Jest mocno porośnięty miękkim korralem. Z burt zwisają tratwy i łodzie ratunkowe.  Mostek jest kompletnie wyposażony, szyby nadal tkwią we framugach.

Pływanie wzdłuż zewnętrznych korytarzy daje możliwość podziwiania życia podwodnego. Maszty, które dalej są na swoim miejscu majestatycznie niosą różnorakie formy życia. 

 

VIDEO