Zietieh

Data budowy: 1911 r.

Data zatonięcia: 1915 r.

Wymiary:  37m x 7m

Napęd: silnik parowy zasilany paliwem ciekłym. Sruba napędowa.

Lokalizacja:  Wyspa Ashrafi, Egipt.
Głębokość:  4-12m

View wreck location using Google Earth

 

Zietieh został wybudowany w Maryport (England) w  stoczni  William Walker Shipbuilders w 1911 roku. Był stalowym parowcem przystosowanym do zasilania paliwem ciekłym.  

 

Ostatnia podróż

 

Statek pełnił podczas swojej służby funkcje zaopatrzeniowe.  29 styczna 1915 roku stał na kotwicy. Podczas pracy przy palenisku doszło do pożaru. Statek zaczął nabierać wody w wyniku uszkodzenia kadłuba co doprowadziło do jego wywrócenia i zatonięcia. 

 

Wrak dzisiaj

 

Wrak leży na lewej burcie na piaszczystym, równym dnie.  Łańcuch kotwiczny wije się po dnie wskazując gdzie leży kotwica. Drewniane poszycie pokładu jak i inne elementy niestety nie wytrzymały próby czasu. Jednak stalowe elementy nadal nadają kształt wrakowi. Wrak jest mocno porośnięty różnorodnym koralem.  Statek ma jedną ładownię w której znajdują się podkłady, szyny  kolejowe. Maszt gdzieś zniknął. Ładunek jest porozrzucany wokół wraku. Maszynownia jest w dobrym stanie i można do niej wpłynąć.  Statek jest doskonałym domem dla wielu zwierząt. Strzępiele, skrzydlice i wiele innych ryb wybrało sobie to miejsce jako bezpieczne i godne zamieszkiwania.