Kimon M

kliknij aby powiększyć

Data budowy: 1952 rok

Data zatonięcia:  1978 rok

Długość : 105m

Głebokość: 0-27m

ołożenie wraku: rafa Abu Nuhas, Egipt

View wreck location using Google Earth.


Wybudowany w 1952 roku przez Stuicken & Sons jako Brunsbuttel. Miał 105 metrów długości i ważył 3714 tony, 8 cylindrowy silnik diesla zbudowany został przez Waggon & Masch. W 1964 roku nazwa została zmieniona na Ciudad de Cucuta, aż do 1971 kiedy nazwa została zmieniona na Angela. W 1975 roku pod własnością firmy Janissios Shipping zmienil nazwę na Kimon M.


 

kliknij aby powiększyć

Ostatnia podróż


W grudniu 1978 Kimon M załadowany 4500 tonami towaru soczewicy opuścił turecki port Iskenderun. 12 grudnia płynął na największej prędkości kiedy popłynął na oślep prosto na rafę Abu Nuhas. Przepływający blisko statek Inerasja natychmiast zareagował na wzywaną pomoc i zabrał załogę dostarczając ich bezpiecznie do Suezu 2 dni później.

 

Wrak dzisiaj


Część dziobowa statku leżała na rafie wysoko i była sucha. Natomiast środkowa część złamała się i osunęła na prawą burtę. Tylny odcinek statku leży na 27 metrach z nienaruszonym pokładem, schodami zejściowymi i sterem. Niedawno sztormy poruszyły część przednią która jest niestabilna.

Cały wrak spoczywa na prawej burcie, z rufą na głębokości 27 metrów, aż do kilku metrów gdzie znajduje się część dziobowa. Górny kadłub statku został osłabiony przez próbę wydobycia a sztormy spowodowały że niedostępne jest wejście do maszynowni. 

 

VIDEO