Aboudy

Data budowy: 1960 rok

Data zatonięcia: 07.05.1988 rok

Długość: 76 x 11,4 x 3,69 m

Wyporność: 490  grt

Napęd: 7 Cyl. Diesel Oil engine

Prędkość: 12 węzłów

Głębokość: 0-10m

Lokalizacja: Ras Gharib, Egipt.

View wreck location using Google Earth.

 

Statek został wybudowany  w Niemczech przez Handel SCHPSB Kramer & Body i początkowo nosił nazwę 'Ville De Tenes'. Następnie zmienił właściciela i nazwę na 'Captain Saint Jean' a w 1979 przeszedł do Nakhia & Sado Marine Services i zmienił nazwę na Aboudy.

 

Ostatnia podróż


Statek przewoził ładunek 120 ton aluminium oraz żywy inwentarz. Aboudy szła w złej pogodzie. W wyniku naporu fal i wiatru doszło do przesunięcia ładunku, wywrócenia się statku na burtę i zatonięcia.

 

Wrak dzisiaj


Wrak leży na lewej burcie na piaszczystym dnie. Mostek i nadbudówka zapadły się. Ładownia, która ciągnie się przez cały statek mieści wciąż pozostałości ładunku. Są to np. 120 ml butelki z lekarstwami oraz belki aluminium. Dwie z nich są wielkie i bardzo fotogeniczne. Ster i śruba wciąż są na swoim miejscu a relingi i maszty są nietknięte. Można na nich wciąż odnaleźć nieuszkodzone oświetlenie.

Dzięki temu, że wrak leży na płytkiej wodzie jest on dobrze oświetlony i zamieszkały przez dużą ilość zróżnicowanych gatunków przedstawicieli życia morskiego. Prądy morskie są słabe a widoczność dobra. Jednak przy złej pogodzie falowanie podnosi piasek i widoczność znacznie spada.